fbpx

להאזנה ל-SKILLS באפליקציות

פרק 46 – איך לצמוח? עם גלעד המזוקן

מה הקשר בין צמיחה בזקן לצמיחה אישית ועסקית? גם אני הייתי סקפטי, אבל סקפטיות לא מעודדת צמיחה אלא להיפך. אז נשארתי אופטימי, סקרן, והופתעתי לגלות שזה בעצם אותו הדבר.

כי מה זה משנה מה אנחנו בוחרים לעשות בתהליך הצמיחה שלנו? גם ההוא שיוצא לעצמאות, גם ההיא שרוצה להגשים את החלום שלה- לכולנו קשה, בהתחלה, באמצע ובסוף. גלעד המזוקן מ"פטור זקן לכולם" וקהילת המזוקנים בא לעזור לכולנו, עם 7 מסקנות וטיפים מעולם הזקנים שאנו מיישמים ביחד על החיים האמיתיים.

גלעד מתפרנס מהזקן שלו, הזוי הא? אז אם הוא יכול, מה התירוץ שלכם ושלכן? היכונו לפרק הומוריסטי עם קצת רצינות, שישו וצמחו!

#1 להפסיק להתגלח

זה הצעד הראשון שלנו לקראת היציאה מאיזור הנוחות, הצעד הראשון שיעשה שינוי מאוד גדול. במונחי הזקן, הצעד הראשון שלנו זה פשוט להפסיק להתגלח. אנחנו מתחילים פה מסע, שאנחנו לא יודעים איך הוא ייגמר ומה נפגוש בדרך.

חשוב שהצעד הראשון יהיה כל כך קטן ומינימלי כדי שיהיה לנו קל לעשות אותו. למשל, אם אנחנו רוצים לרוץ מרתון – הצעד הראשון יכול להיות אפילו לשים נעליים, או לצאת להליכה. אנחנו רוצים להשקיע במיתוג האישי שלנו – הצעד הראשון יכול להיות פסקה במחברת האישית שלנו שאף אחד לא רואה.

#2 לחשוב על זה לאורך

המסע שלנו הוא ארוך, הזקן לא גדל ביום אחד, הלינקדאין שלנו לא יהיה מושלם מחר וגם לא נוכל מחר להיות בוודאות רבה יותר בהקשר הקריירה שלנו. אנחנו צריכים להיות סבלניים ועקביים, לזכור למה יצאנו לדרך.

אנחנו צריכים להישאר מספיק זמן במשחק כדי לתת לזה לשקוע. לשתול זרעים במקומות אסטרטגיים ולחכות שהם יצמחו ויניבו גם פירות. 

#3 להיזהר ממגולחים

אם אנחנו רוצים לגדל זקן לא בטוח שנרצה להתייעץ על כך עם אמא או עם הספר. העבודה של הספר היא לקצץ את הזקן. יכול להיות שהספר מומחה למזוקנים או מזוקן בעצמו, אבל אם לא – מומלץ להיזהר. החבר המגולח שלנו הוא החבר הכי קרוב שלנו, אח שלנו, אבא שלנו, ולמרות שהם רוצים בטובתנו הם לא תמיד יקבלו את השינוי שלנו.

בחיים האישיים – אנחנו צריכים להתייעץ עם אנשים שהיו שם לפנינו, עם אנשים שבאמת יבינו אותנו ויוכלו להוליך אותנו בדרכם. לדוגמה, אם נרצה לצאת מהשכירות לעצמאות, חכם יותר להתייעץ עם חברינו העצמאיים מאשר עם השכירים או עם המשפחה. 

#4 למצוא את הזקן שלך

כשאנחנו יוצאים לדרך לא תמיד המטרה שלנו ברורה. לפעמים אנחנו מסמנים מטרה שהיא לגמרי לא בכיוון, ותוך כדי התהליך אנחנו צריכים לשנות אותה. המטרה היא לנסות, לטעות, להגדיר מטרות חדשות ולהתכוונן. אנחנו בכלל נהנים ממה שאנחנו עושים? מה אנחנו צריכים לשנות כדי להמשיך להינות?

בעולם הזקן – אולי הדוגמן המזוקן בתמונה מאוד מושך, אבל לא בטוח שיהיה לנו זקן כמו שלו. אולי אין לנו את הגנים שלו, אולי נגלה שאנחנו בכלל לא רוצים זקן ארוך אלא רוצים לקצץ אותו? באליפויות של זקנים יש יותר מ-18 קטגוריות של זקנים, וכל אחד צריך למצוא את הקטגוריה שלו. אז מעבר ללא להסתובב עם מגולחים, לא צריך להסתובב עם כל המזוקנים – אלא למצוא את השבט שלך ואת מה שמתאים לך.

#5 להתגרד ולהתלכלך

בהתחלה זקן זה זיפים, אחרי זה מגרד לנו, ואחרי זה כל המגולחים אומרים לנו שאנחנו נראים נורא וכדאי שנתגלח. אחרי כל זה, קשה לנו לאכול כי כל הזקן אוכל יחד איתנו. יש כאן הרבה מכשולים שלא את כולם ראינו לפני. גם אם צפינו את הגירודים והפידבק מהסביבה, לא ציפינו שאולי נצטרך ללמוד לאכול מחדש.

כשאנחנו יוצאים לדרך חדש ולא ידועה אנחנו בוודאות לא נצפה את הכל מראש. אנחנו נשקע לפעמים בבוץ, ניכשל, נקום, נתעסק עם מליון דברים חדשים שבכלל לא ראינו שבאים לעברנו. והחוכמה היא לקבל את הכל באהבה, להינות מהדרך, להתגרד, להתלכלך ולחייך.

#6 הקשרים

כשגדל הזקן גדל גם הסיכוי לקשרים. גם קשרים בזקן, וגם קשרים בעקבות הזקן. גידול זקן מצביע על השתייכות לקהילה – קהילת המזוקנים, בה יש חברים עם זקן "צעיר" וחברים עם זקן "מתקדם". חשוב מאוד לעזור גם לצעירים שבחבורה ולפתח "קשרים אחורה", וגם להמשיך ללמוד ולהתקדם מזקני השבט ולפתח "קשרים קדימה".

יש שמה בחוץ את האנשים שעושים כבר את מה שאתם רוצים לעשות. רק תמצאו אותם ותצטרפו לקהילה שלהם, או תקימו אחת אם אין כזו. גלעד ממליץ לפנות לאנשים עם מחמאות ושאלות. אבל לא סתם להחמיא ולא סתם לשאול, אלא להראות בשאלות גם הבנה ושאתה או את חקרתם קצת לפני, ולא שאלתם משהו שאפשר למצוא בגוגל. בפודקאסט עסקנו רבות בנטוורקינג ופגישות קפה במטרה ללמוד איך עושים את זה נכון.

#7 למדוד את הצמיחה

זה גם למדוד את עצמך וגם למדוד את הצמיחה. תוך כדי התהליך אנחנו צריכים למדוד את עצמנו – האם השגנו את מה שרצינו? האם אנחנו יכולים יותר? האם כיוונו למעלה מידי? למשל – מי אמר שצריך לרוץ מרתון ולא חצי מרתון או 4 ק"מ? ואולי סתם לרוץ זה לא כיף וצריך קצת אקשן כמו משחקי כדור? שימו לב שאנחנו מדברים על להשוות את עצמנו לעצמנו, ולא את עצמנו לאחרים. האחרים יכולים להוות השראה, אבל נקודת הפתיחה שונה לגמרי ולכן מלחתכילה אנחנו מצאנו את הזקן שלנו.

הקצב לא חשוב, חשובה המגמה. האם אנחנו בטיפוח או קיפוח? האם אני צומח או צונח? קל להבחין בהבדל לאורך זמן, קל יותר להבין כמה השתנינו בשנה, קשה יותר להבין כמה השתנינו ביומיים. זה גם אומר לא למדוד את עצמנו לעיתים קרובות יותר, כדי לא להיות יותר מידי עם יד על הדופק ולהתעסק במדידה במקום במטרה שלנו.

להעמקה נוספת

גלעד המזוקן באינסטגרם ובאתר

אהבתם? שתפו!

למידה מתמשכת מתחילה כאן

למה ללמוד לבד כשאפשר ללמוד ביחד?

קחו את הלמידה צעד קדימה!

טיפים פרקטיים ייחודיים בקבוצת הוואטספ השקטה

רגע! הקישור לקבוצה כאן

כיף שהצטרפת! 🎉

לנוחיותך, אם נרשמת מהמחשב, הקישור כבר אצלך במייל