fbpx

7 טיפים לשליטה בשפה האנגלית – אליאב לייכטר

אנגלית זה אולי הסיוט הכי גדול של חלקנו מצד אחד, ומצד שני השליטה באנגלית יכולה לפתוח לנו אינסוף דלתות בעתיד, בין אם נשאר בארץ או לא. אם אנחנו רוצים לדעת הכל ראשונים, להרחיב את הידע שלנו על אמת, וליצור קשרים רחבים – אנגלית היא מצרך בסיסי.

מעבר לטיפים שלי ללמידת אנגלית, אני שמח לארח כאן את אליאב לייכטר בפוסט אורח ייחודי. אם גם לך יש טיפים שיעזרו לכולנו ללמוד לאורך החיים, אשמח לארח גם אותך.

שנתחיל?

אליאב לייכטר

מגיש ועורך הפודקאסט "מחוץ למסגרת", וביום-יום סטודנט לתקשורת באוניברסיטת אריאל. שואף תמיד לעדכן גרסה וללמוד לאורך כל הדרך.

אליאב בפייסבוק

עבודה קשה ורצון ענק

באוגוסט של שנת 2017 יצאתי מטעם הצבא לפרויקט תגלית בו הייתי יחד עם יהודים אמריקאים, והחלפתי ליותר משבוע ימים את השפה המדוברת בפי לאנגלית. כשנרשמתי לפרויקט הייתי מאוד אופטימי. הנחתי שסט הכלים שקיבלתי ממערכת החינוך הישראלית, וקצת תוספת של למידה מסרטים ושירים באנלית, יעזרו לי בהתמודדות בשיחות הקפה ובהתנהלות הכללית.

בזמן אמת הבנתי כמה מצבי חמור. זה התחיל מניסיון להרכיב משפטים פשוטים, והגיע לשיא כאשר לא הצלחתי לבטא את עצמי כמו שרציתי בסיטואציות חברתיות שונות. לבקש מגבת ולהגות מילה בצורה שהצד השני יבין את המסר, אלו הדברים שהקשו עליי את ההנאה במהלך הימים.

לאחר תום הטיול נפל לי האסימון, הבנתי שאני חייב לשדרג את הידע הקיים שלי באנגלית. התחדדה לי התפיסה לאחר תקופה שהלימוד משול לריצת מרתון למרחקים ארוכים, ולא זבנג וגמרנו. אני לא אהפוך לדובר אנגלית תוך 48 שעות, אלא אני אשבח אותה משנה לשנה.

מיד אכתוב שורה של המלצות שיכולות לשדרג את האנגלית שלכם, אבל זה תלוי אך ורק בכם. לא משנה כמה נהדרת הפלטפורמה, חשוב מאוד לתרגל, לתרגל ושוב פעם לתרגל. לעבוד על אוצר מילים, ההגייה, חוקי הדקדוק ומה שזה לא היה. זכרו: Repetition is our best friend, ובתרגום לעברית: החזרה היא החבר הכי טוב שלנו.

וטיפ קטן למתרגל החדש: זה בסדר שלא נבין כל מילה ומילה, ככה מתחילים. ננסה לשמוע כמה וכמה פעמים את הקטעים. אני בהתחלה לא הבנתי כמעט דבר ממה ששמעתי, אבל לאורך זמן צברתי המון ידע. הפנמתי את המידע בעזרת ההקשר וגם הסברים לתיאור המילה באנגלית.

1. Luke's English podcast

התוכנית של לוק תומסון הייתה הפודקאסט הראשון ששמעתי אי שם ב-2017, וגם כיום אני לא מפספס פרקים חדשים. תומסון הוא קומיקאי ומורה לאנגלית, ועל הדרך גם מעריץ מושבע של להקת הביטלס וסרטי מלחמת הכוכבים. בתוכנית שלו נהנים המון וגם לומדים תוך כדי האזנה על ביטויים, אוצר מילים ועוד.

ייחודיות התוכנית היא במפגש עם אנשים שונים מהחיים של לוק כמו המשפחה והחברים הסופר מצחיקים שלו. בהיותו מורה לאנגלית הוא מבין איזה מילים קשות למאזין הממוצע ומנסה להסביר אותם בדרך הפשוטה ביותר.

בנוסף יש פינות מיוחדות כמו: מועדון הספרים ונגיעות על אקטואליה בבריטניה. באופן כללי התוכנית מנסה גם להעביר את הלך הרוח של התרבות הבריטית דרך אורחים שונים וגם באמצעות פרקי סולו.

לפודקאסט יש כבר 732 פרקים באוויר ואין צורך להתחיל מפרק אחד בתוכנית, פשוט למצוא נושא מעניין וללחוץ פליי. אם אתם ממש מתעקשים על פרק ספציפי, הייתי ממליץ להתחיל בפרק 568 המסביר מה המטרות של הפודקאסט, ואיך ניתן להפיק ממנו את המיטב  

קישור לאתר התוכנית

2. Interactive English

הערוץ האינטראקטיבי בו תמצוא את ווס (Wes) ואשתו מעבירים בסרטונים קלילים ונחמדים נושאים כמו: עצות כלליות לשיפור האנגלית, דקדוק וביטויים ייחודיים לשפה. ווס משלב המון דוגמאות לחיים האמיתיים מתוך סדרות וסרטים, דבר המעצים את חווית הלימוד.

בערוץ תמצאו שידורים חיים בהם אתם יכולים לקחת חלק ולהעלות שאלות לווס. אלמנט ייחודי בערוץ הוא הדגש לאנגלית האמריקאית, לצד סרטונים ייחודיים על התרבות.

קישור לערוץ

3. קבוצת Engvid

אינגוויד היא פלטפורמה חינמית המאגדת מספר של מורים המפיצים סרטונים על נושאים שונים באנגלית. לכל מורה ישנו דף יוטיוב משלו. הפלטפורמה של אינגוויד מיוחדת ומאגדת לתוכה מורים מעולים, המעבירים נושאים משמימים בצורה כל כך נהדרת.

במבט חטוף בסרטונים ניתן לראות מורה לצד לוח סטייל בית ספר, אבל המראה לא מעיד על התוכן וההגשה של המורים בקבוצה. ישנו הרגשה כאילו אתה נמצא במפגש אחד על אחד. ההסברים נעשים לאט ובקצב המאפשר להבין, ולקחת חלק בתרגילים המופעים בסרטונים.

תמצאו בסרטונים השונים: אנגלית עסקית, ביטויים, דגש חזק על חוקי הדקדוק, אנגלית ליום יום, המלצות לקריאת ספרים, סרטים מומלצים ללומדי השפה ועוד.

בקבוצה יש מספר רב של מורים, אני הכי התחברתי לרבקה, אלכס, אמה ואדם. כל אחד בדרכו הייחודית מעביר את הנושא בדרך פשוטה ומעניינת.

הערוץ של אמה

הערוץ של אדם 

הערוץ של רבקה

הערוץ של אלכס

4. Espresso English

עמוד היוטיוב של המורה לאנגלית שינה אוליבר תפס את צומת לבי בגלל ייחודיות ההגשה של הנושאים השונים. הדרך של אוליבר גורם לאחרון העצלנים להצטרף לחוויית הלמידה באנגלית.

אוליבר לא מדברת רק על ביטויים, חוקי דקדוק והגייה, אלא היא גם מדברת על מיינסט נכון לעבודה באנגלית. היא חוזרת המון פעמים שהעבודה באנגלית לוקחת זמן ודורשים תרגול.

חוץ מערוץ היוטיוב לאספרסו אינגלש גם יש אתר המציע תכנים בתשלום. באופן אישי לקחתי כמה קורסים וקניתי כמה ספרים של שינה. התוכן שלה מאוד מושקע וכל מי שחפץ להרחיב את המידע שלו באנגלית יוכל לעשות זאת באמצעות חווית הלימוד בערוץ זה.

הסרטונים החינמיים מציעים לימוד אנגלית דרך החדשות, מענה לשאלות והבדלים בין מילים מבלבלות. יש לציין שהתוכן בערוץ מתמקד באנגלית האמריקאית וחושף מעט על התרבות והחיים בארצות הברית.

קישור לערוץ

5. Speak English With Vanessa

עמוד תוכן מושקע ביותר הנוגע בכל התחומים הקשורים לחיים ולאמריקה בפרט. בעמוד תמצאו את וונסה ובעלה דן מדברים על הגייה, ביטויים, אוצר מילים ועוד. מאוד אהבתי את הדרך הייחודית של ונסה להעביר את התוכן בצורה מאוד יצירתית ושונה בנוף.

דוגמא לסרטון מיוחד בערוץ: סיכום הספרים המומלצים ללומדי השפה באנגלית. ונסה נותנת טעימה מכל ספר וגם נגיעה אישית מדוע הוא טוב ללומדי השפה האנגלית

6. Accent's Way English with Hadar

הישראלית שמוכיחה שלדבר אנגלית בצורה שוטפת זה אפשרי, וגם כי שליטה בשפה לא שמורה רק למי שזו שפת האם שלו. הדר שמש מספקת בערוץ היוטיוב שלה, וגם בפודקאסט המעולה, עולם תוכן נהדר ללומדי האנגלית. המוטו בערוץ הוא לדבר כמו עצמך ולמצוא את הקול באמצעות הלמידה.

בתפריט של שמש תמצאו דגש על הגייה נכונה של מילים, אבל גם טיפים לשיפור אזורים שונים בשפה כמו כתיבה, דיבור, ושמיעה. מדי פעם יש לייבים של שיחות עם אנשים מיוחדים מרחבי העולם כמו מורים לאנגלית או אנשים שעשו צעד משמעותי באנגלית.

קישור לעולמה המיוחד של הדר

7. יישום הלכה למעשה

ברשת ניתן למצוא המון דרכים לתרגל את האנגלית, הנה כמה אפשריות:

אפשרות ראשונה: אפליקציות חילופי שפות, המקום בו כולם יוצאים מורווחים. מה עושים? עוזרים לאדם הרוצה ללמוד עברית(או כל שפה אחרת בה אתם שולטים) ובתמורה היה לכם אפשרות לתרגל את האנגלית עם דובר השפה.

אתרים מומלצים: tandem.net ו- speaky.com

דרך נוספת, באמצעות פלטפורמה לא מחייבת, ב-Clubhouse ניתן להצטרף לחדרים שונים ולהביע את דעתכם על נושאים השונים. קחו בחשבון שאף אחד לא יתקן אותכם ולא ייתן פידבק אמיתי, למעט חדרים ייעודים ללימודי השפה.

אפשרות שלישית לדבר עם העוזרות האישית של גוגל או אפל על המילים החדשות והביטויים. תוכלו לבקש דוגמאות לשימוש יום-יומי או עזרה בהגייה נכונה של המילה.

כלי מדהים שקיים ברשת להתנסות בידע החדש על מילים וביטויים הוא למידה מתוך סרטים וסדרות דרך getyarn.io ו- .youglish.com ניתן לראות דרך אתרים אלו איך משתמשים במילה או בביטוי באופנים שונים בסיטואציות שונות בחיים.

לסיום אני מקווה שתמצאו את הדרך הייחודית לכם משלל ההמלצות השונות. הדבר החשוב ביותר זה היישום בחיי היום יום. שאפו תמיד ל: Connection and not perfection, לחיבור ולא לפרפקציוניזם. הסיסמה הזאת מלווה אותי מפודקאסט בלימודי האנגלית, המדגיש כמה חשוב לשלוט בתקשורת הבינאישית ולא לחפש להיות מושלם בכל פסיק. אנחנו לא מושלמים ותמיד לומדים עוד ועוד. 

המון בהצלחה!

אליאב

אהבתם? שתפו!

למידה מתמשכת מתחילה כאן

למה ללמוד לבד כשאפשר ללמוד ביחד?