fbpx

7 טיפים לשליטה בשפה האנגלית – אליאב לייכטר

אנגלית זה אולי הסיוט הכי גדול של חלקנו מצד אחד, ומצד שני השליטה באנגלית יכולה לפתוח לנו אינסוף דלתות בעתיד, בין אם נשאר בארץ או לא. אם אנחנו רוצים לדעת הכל ראשונים, להרחיב את הידע שלנו על אמת, וליצור קשרים רחבים – אנגלית היא מצרך בסיסי.

מעבר לטיפים שלי ללמידת אנגלית, אני שמח לארח כאן את אליאב לייכטר בפוסט אורח ייחודי. אם גם לך יש טיפים שיעזרו לכולנו ללמוד לאורך החיים, אשמח לארח גם אותך.

שנתחיל?

אליאב לייכטר

מגיש ועורך הפודקאסט "מחוץ למסגרת", וביום-יום סטודנט לתקשורת באוניברסיטת אריאל. שואף תמיד לעדכן גרסה וללמוד לאורך כל הדרך.

אליאב בפייסבוק

עבודה קשה ורצון ענק

באוגוסט  2017 יצאתי מטעם הצבא לפרויקט תגלית בו הייתי יחד עם יהודים אמריקאים, והחלפתי ליותר משבוע ימים את השפה המדוברת בפי לאנגלית. כשנרשמתי לפרויקט הייתי מאוד אופטימי. הנחתי שסט הכלים שקיבלתי ממערכת החינוך הישראלית, וקצת תוספת של למידה מסרטים ושירים באנלית, יעזרו לי להתמודד בשיחות הקפה ובהתנהלות הכללית.

בזמן אמת הבנתי כמה מצבי חמור. זה התחיל מניסיון להרכיב משפטים פשוטים והגיע לשיא כאשר לא הצלחתי לבטא את עצמי כמו שרציתי בסיטואציות חברתיות שונות. החל מלבקש מגבת ולהגות מילה בצורה שהצד השני יבין את המסר- אלו הדברים שהקשו עליי את ההנאה במהלך הימים.

לאחר סיום הטיול נפל לי האסימון: אני חייב לשדרג את האנגלית שלי. הבנתי לאחר תקופה שהלימוד משול לריצה למרחקים ארוכים, ולא זבנג וגמרנו. אני לא אהפוך לדובר אנגלית תוך 48 ימים, אלא אני אשבח אותה משנה לשנה.

מיד אכתוב שורה של המלצות שיכולות לשדרג ולשבח את האנגלית שלכם, אך זכרו ככל שתיישמו ביומיום תראו תוצאות. לא משנה כמה נהדרת תהיה הפלטפורמה, חשוב לחזור ולתרגל, שוב ושוב. לעבוד על אוצר מילים, ההגייה, חוקי הדקדוק ומה שזה לא היה. זכרו: Repetition is our best friend, ובעברית- החזרה היא החבר הכי טוב שלכם.

וטיפ קטן למתרגל המתחיל: זה בסדר לא להבין כל מילה ומילה, ככה מתחילים. אני בהתחלה לא הבנתי כמעט דבר ממה ששמעתי, אבל לאורך זמן ובעזרת הלמידה הדברים קיבלו משמעות. 

1. Luke's English podcast

התוכנית של לוק תומסון הייתה הפודקאסט הראשון ששמעתי אי שם ב-2017, וגם כיום אני לא מפספס פרקים חדשים. תומסון הוא קומיקאי ומורה לאנגלית, ועל הדרך גם מעריץ מושבע של להקת הביטלס וסרטי מלחמת הכוכבים. בתוכנית שלו נהנים המון וגם לומדים תוך כדי האזנה למילים והקשרים שלהם.

המפגש עם אנשים שונים מהחיים של לוק כמו משפחתו וחבריו הסופר מצחיקים שלו הם מה שהופכים את התוכנית למהנה וייחודית. בהיותו מורה לאנגלית הוא מבין אילו מילים קשות למאזין הממוצע ומנסה להסביר אותן באופן ברור ופשוט.

לתוכנית יש פרקים מיוחדים כמו: מועדון הספרים ונגיעות על אקטואליה בבריטניה. באופן כללי התוכנית מנסה גם להעביר את הלך הרוח של התרבות הבריטית דרך אורחים שונים וגם באמצעות פרקי סולו.

לפודקאסט יש כבר 732 פרקים באוויר ואין צורך להתחיל מפרק מסוים בתוכנית, בחרו בפרק שמעניין אותכם מתוך הרשימה. אם אתם ממש מתעקשים על פרק ספציפי, הייתי ממליץ להתחיל בפרק 568 המפרט מה המטרות של הפודקאסט ואיך ניתן להפיק ממנו תועלת מרבית.  

קישור לאתר התוכנית

2. Interactive English

הערוץ האינטראקטיבי בו תמצוא את ווס (Wes) ואשתו מעבירים בעזרת סרטונים קלילים ונחמדים נושאים כמו: עצות כלליות לשיפור האנגלית, דקדוק וביטויים ייחודיים באנגלית אמריקאית. ווס משלב דוגמאות מהחיים האמיתיים מתוך סדרות וסרטים- דבר המעצים את אופן הלימוד.

בערוץ תמצאו שידורים חיים בהם אתם יכולים לקחת חלק ולהפנות שאלות לווס. אלמנט ייחודי בערוץ הוא הדגש לאנגלית האמריקאית, לצד סרטונים ייחודיים על התרבות.

קישור לערוץ

3. קבוצת Engvid

אינגוויד היא פלטפורמה חינמית המאגדת מספר של מורים המפיצים סרטונים על נושאים שונים באנגלית. לכל מורה יש ערוץ יוטיוב. הפלטפורמה של אינגוויד מאגדת לתוכה מורים מעולים המעבירים נושאים משמימים בצורה נהדר מעין שיעור פרטי.

במבט חטוף בסרטונים ניתן לראות מורה לצד לוח אפרורי המזכיר את הימים בבית ספר. אבל המראה לא מעיד על התוכן וההגשה של המורים בקבוצה. בצפייה ישנה הרגשה כאילו אתה נמצא במפגש אחד על אחד. ההסברים נעשים לאט ובקצב המאפשר להפנים את הנאמר וגם לקחת חלק בתרגילים המופעים בסרטונים.

בתפריט של אינגוויד: אנגלית עסקית, ביטויים, דגש חזק על חוקי הדקדוק, אנגלית יומיומית, המלצות לקריאת ספרים, סרטים מומלצים ללומדי השפה ועוד.

בקבוצה יש מספר רב של מורים, אני הכי התחברתי לרבקה, אלכס, אמה ואדם. כל אחד בדרכו הייחודית מעביר את הנושא בדרך פשוטה ומעניינת.

הערוץ של אמה

הערוץ של אדם 

הערוץ של רבקה

הערוץ של אלכס

4. Espresso English

עמוד היוטיוב של המורה לאנגלית שינה אוליבר תפס את תשומת ליבי בשל ייחודיות ההגשת הנושאים השונים. הדרך של אוליבר גורם לאחרון העצלנים להצטרף ללימוד השפה.

אוליבר לא מדברת רק על ביטויים, חוקי דקדוק והגייה, אלא היא גם מדברת על מיינסט נכון לעבודה באנגלית. היא חוזרת המון פעמים שהעבודה באנגלית לוקחת זמן ותרגול.

חוץ מערוץ היוטיוב לאספרסו אינגלש גם יש אתר המציע תכנים בתשלום. באופן אישי לקחתי כמה קורסים וקניתי כמה ספרים. התוכן בערוץ מושקע וכל מי שחפץ להרחיב את ידע שלו באנגלית יוכל לעשות זאת דרך פלטפורמה זאת.

הסרטונים החינמיים מציעים לימוד אנגלית דרך החדשות, מענה לשאלות והבדלים בין מילים מבלבלות. יש לציין שהתוכן בערוץ מתמקד באנגלית האמריקאית וחושף גם על התרבות והחיים בארצות הברית.

קישור לערוץ

5. Speak English With Vanessa

עמוד תוכן מושקע הנוגע בכל התחומים הקשורים לחיים ולאמריקה ולשפה אבל לא רק. בעמוד תמצאו את וונסה ובעלה דן מדברים על הגייה, ביטויים, אוצר מילים ועוד. אהבתי את הדרך הייחודית של ונסה להעביר את התוכן בצורה יצירתית ושונה בנוף.

דוגמה לסרטון מעולה בערוץ: סיכום הספרים המומלצים ללומדי השפה באנגלית. ונסה נותנת טעימה מכל ספר וגם מסבירה מדוע הוא טוב ללומדי השפה.

6. Accent's Way English with Hadar

הישראלית שמוכיחה שלדבר אנגלית בצורה שוטפת זה אפשרי, וגם כי שליטה בשפה לא שמורה רק למי שזאת שפת אימו. הדר שמש מספקת בערוץ היוטיוב שלה, וגם בפודקאסט המעולה, עולם תוכן נהדר ללומדי האנגלית. המוטו בערוץ הוא לדבר כמו עצמך ולמצוא את הקול באמצעות הלמידה.

בתפריט של שמש תמצאו דגש על הגייה נכונה של מילים, טיפים לשיפור הכתיבה, ההגייה וקליטת המילים. מדי פעם יש לייבים של שיחות עם אנשים מרתקים מרחבי העולם החל ממורים לאנגלית ועד לאנשים שעשו צעדים משמעותים באנגלית.

קישור לעולמה המיוחד של הדר

7. יישום הלכה למעשה

ברשת ניתן למצוא המון דרכים לתרגל את האנגלית, הנה כמה אפשריות:

אפשרות ראשונה: אפליקציות חילופי שפות, המקום בו כולם יוצאים מורווחים. מה עושים? עוזרים לאדם הרוצה ללמוד עברית(או כל שפה אחרת בה אתם שולטים) ובתמורה היה לכם אפשרות לתרגל את האנגלית עם דובר השפה.

אתרים מומלצים: tandem.net ו- speaky.com

דרך נוספת, באמצעות פלטפורמה לא מחייבת, ב-Clubhouse ניתן להצטרף לחדרים שונים ולהביע את דעתכם על נושאים השונים. קחו בחשבון שאף אחד לא יתקן אותכם ולא ייתן פידבק אמיתי, למעט חדרים ייעודים ללימודי השפה.

אפשרות שלישית לדבר עם העוזרות האישית של גוגל או אפל על המילים החדשות והביטויים. תוכלו לבקש דוגמאות לשימוש יום-יומי או עזרה בהגייה נכונה של המילה.

כלי מדהים שקיים ברשת להתנסות בידע החדש על מילים וביטויים הוא למידה מתוך סרטים וסדרות דרך getyarn.io ו- .youglish.com ניתן לראות דרך אתרים אלו איך משתמשים במילים או בביטוים באופנים שונים ובסיטואציות שונות בחיים.

לסיום אני מקווה שתמצאו את הדרך הייחודית לכם משלל ההמלצות כאן. הדבר החשוב ביותר זה היישום ביומיום שלכם. שאפו תמיד ל: Connection and not perfection, לחיבור ולא לפרפקציוניזם. הסיסמה הזאת מלווה אותי מי פודקאסט בלימודי האנגלית, המדגיש כמה חשוב לשלוט בתקשורת הבינאישית ולא לחפש להיות מושלם בכל פסיק. אנחנו לא מושלמים ותמיד לומדים עוד ועוד. 

המון בהצלחה!

אליאב

אהבתם? שתפו!

למידה מתמשכת מתחילה כאן

למה ללמוד לבד כשאפשר ללמוד ביחד?

קחו את הלמידה צעד קדימה!

טיפים פרקטיים ייחודיים בקבוצת הוואטספ השקטה