fbpx

לערער את הקומפורט זון

היום אספר לכם איך יצאתי מאיזור הנוחות האישי שלי, ומה למדתי מכך.

אני לא גאה בזה, אבל במשך כל החיים שלי הודבקה לי תדמית הקלמזי בעל שתי הידיים השמאליות, והאמת שדי בצדק.
בני המשפחה מפחדים לתת לי להתעסק עם דברים עדינים, שלא יישברו חס וחלילה. השבירה וההריסה הפכו אצלי לתחביב, וכל מה שנגעתי בו אף פעם לא נשאר אותו דבר.

במפעל נייר שעבדתי בו לא הצלחתי להשאיר שום דבר שלם, וכשעבדתי כשוטף כלים במסעדה שברתי לא פעם תבניות מלאות בצלחות וכוסות. בעל המסעדה כמעט פיטר אותי, וזה היה מביך כי הוא היה אבא שלי.

קראו לי לא פעם פיל בחנות חרסינה, האשימו את היותי שמאלי (לפחות אומרים ששמאליים חכמים ומוצלחים), תכלס – קחו אותי לחדר זעם, זו הסביבה הטבעית שלי.

 

לשיפוצניק נמאס

כתוצאה מהיותי יצור הרס ברחתי באופן טבעי מכל מה שקשור לשורש ב,ר,ג או ק,ד,ח.
נו אתם יודעים, לכל אחד יש את הקומפורט זון שלו? ברגים, קידוחים, הברגות, כלים, מקדחות, פטישים, מסמרים, התקנות פיזיות – כל אלה לא דיברו אלי.

אחי הגדול ניסה כל כך הרבה פעמים ללמד אותי דבר או שניים אך התחמקתי באלגנטיות מכל הזדמנות ללמידה. העדפתי להפעיל אותו, לקבל שירות עם לב רחב פלוס ידיים חזקות ומאומנות.

הבנתם נכון, אחי הגדול אלוף בדברים האלה. הוא בעצם טוב בכל מה שאני לא טוב בו. במשך כל השנים אני עזרתי לו בתחומי המחשבים, והוא השתלט על כל עבודת שיפוץ ותחזוקה בבית ועזב אותי לנפשי.

בשלב כלשהו לאחי הגדול נמאס לשמש כשיפוצניק האישי של כל המשפחה. כשביקשתי (יותר נכון דרשתי) ממנו להגיע לדירתי החדשה לצורך קידוחים ושיפוצים, הוא סירב להגיע.

 

הולכים אל הלא נודע

כעסתי. חזרתי למחילה שלי עם הזנב בין הרגליים ולא ידעתי מה לעשות. מאיפה יצאה פתאום האנוכיות הזו מצידו. שאני אקדח? איך הדירה תשאר שלמה ככה?
מילאה אותי תחושת הבנה והשלמה עם המצב. אחי הגדול פשוט שיחק אותה עם הניפנוף הזה. והוא עזר לי מעל ומעבר לציפיותי.

קניתי ארגז כלים ומילאתי אותו בציוד ומכשירים שאף פעם לא השתמשתי בהם עד עכשיו. אחי הסביר לי את כל השלבים לקדיחה מוצלחת באופן מדוקדק, והרגשתי שאני הפעם באמת מתעסק עם מדע טילים.
הוא שלח אותי לדירה שלי – עם ארגז כלים, מקדחה ומברגות. כשיצאתי מדלת בית הורי יצאתי מהקומפורט זון האישי שלי אל הלא נודע.

התחלתי עם הדברים הכי פשוטים, לקדוח חור או שניים על מנת לחזק מדף רופף. בהמשך גם תליתי מדף ומעמד לטלוויזיה, ואפילו בניתי ותליתי ארון לחדר רחצה מאיקאה.

יש! הצלחתי! אני לא יודע איך, אבל הקירות לא התפוצצו וכל מה שתליתי עדיין לא נפל. כנראה שגם בעל ידיים שמאליות יכול להחזיק מקדחה בצורה די ישרה.
תכלס, מאוד נהנתי ומאוד הוקל לי שגם עם דברים כאלה אני יכול להתמודד.

 

המשמעות הרחבה

המחשבה על העתיד שלנו מאוד מעסיקה אותנו. לא חסרות כתבות על כך שרובוטים יחליפו מליוני בני אדם, ענפי תעסוקה שלמים ייכחדו ואחרים יווצרו.

מגיחים מכל מקום אנשים (האמת כמוני) שמדברים על חדשנות, על העולם החדש. תכלס – אף אחד לא יודע מה יהיה עוד שנתיים, בטח לא עוד עשרים שנה. אני מאחל לכולנו קודם כל בריאות.

דבר אחד אני כן יודע והאמת גם אתם. הטכנולוגיה שאנחנו כל כך אוהבים ושונאים משנה את המציאות שבה אנו חיים. היא כורטת ענפים שלמים אבל מצמיחה ענפים חדשים במקומם בדמות משרות שלא היו קיימות לפני כך וכך שנים.
למשל משרות כמו מנהלי קהילה, מנחי הורים ותפקידים שונים בעולמות התוכן והשיווק הוירטואליים לא היו קיימים לפני שנים בודדות.

 

עיצוב אישיות סתגלנית

העובדים הצעירים שבינינו ואלו שייכנסו לשוק העבודה בעתיד הקרוב כבר לא יישבו כל חייהם על אותו ענף. כולנו נצטרך לשדרג גרסה כל פעם מחדש, להסתגל למציאות המשתנה ולקפוץ כל פעם לענף אחר לפני שהענף שלנו ייכרת.
העולם החדש מכיל בתוכו באופן מובנה כניסה ויציאה מאיזורי נוחות שונים לכל אחד ואחד מאיתנו.

עולה השאלה איך אנו מפתחים חסינות? איך אנחנו נלמד להתמודד עם מציאות משתנה?
אני יצאתי מאיזור הנוחות שלי בהצלחה, למדתי המון מההתנסות הקצרה הזו אך לא הרגשתי לבד, ידעתי שאוכל להיעזר באחי בכל שאלה או בעיה שתתעורר.

במקום להגיש לתלמידים דגים, אנו חייבים ללמד אותם איך לדוג על מנת שיהיו שבעים לכל ימי חייהם, בדיוק כמו שאחי לימד אותי.

ככל שהתלמידים יתנסו יותר ביציאה מאיזור הנוחות שלהם באופן עצמאי הם יוכלו להסתגל בקלות יתר למציאות המשתנה. בית הספר לא מאפשר מספיק לתלמידים להתנסות בפתרון בעיות תוך התמודדות עם הלא נודע.

חשוב לזכור כי הדרך להגשמת המטרה עשויה להיות שונה עבור כל תלמיד, ונדרשת התאמה של חווית הלמידה האישית לכל אחד. יהיו כאלה שיזדקקו ליותר עזרה בהתחלה, עלינו לתת את הדעת על כך.

יכולות כמו אמונה ובטחון עצמי, למידה עצמאית, מוטיבציה וניהול סיכונים הכרחיות כדי להיאחז בכל פעם בענף שונה, הלוואי שביום מן הימים נוכל ללמוד את כל אלה במערכת החינוך ובבתי הספר.

אהבתם? שתפו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

לעוד מאמרים על למידה ומיומנויות הירשמו:

למידה מתמשכת מתחילה כאן

הצטרפו לניוזלטר שכולו למידה ומיומנויות