fbpx

3 סיבות להתחיל עכשיו ללמוד מיומנויות

אני זוכר עד היום את הישיבה הזו עם חבריי לתואר. כל אחד סיפר על התואר השני שהוא עומד להתחיל, ועל הסיבות שבהם בחר דווקא בתואר הזה. כסף, קידום, יתרון תחרותי – כל אלה עלו בשיחה.

אני בכלל לא הייתי בכיוון. 

למרות ששנים אחרי כן נרשמתי לתואר שני, עשיתי זאת רק אחרי שטעמתי מכל כך הרבה דברים אחרים שיש בעולם להציע.

התנסיתי בכתיבה דרך הבלוג שפתחתי, התנסיתי בקהילות דרך הצטרפות וניהול קהילות ברשת. התנסיתי בהתמודדות עם כישלון אחרי תפקיד שלא הרשמתי בו.

ובעיקר – התנסיתי ביציאה מאיזור הנוחות שוב ושוב כשניסיתי דברים בפעם הראשונה. 

בדיעבד, מה שלמדתי ורכשתי הוא מיומנויות.

אז למה לדעתי כל אחד מאיתנו צריך להשקיע זמן ברכישת מיומנויות? אני יכול לספר זאת עם באזוורדס כמו העולם החדש, רובוטים וטכנולוגיה, המאה ה-21, עתיד עולם התעסוקה.

נראה לי שנמאס לכם מכל זה ואתם שואלים "אוקי, אז מה?". אז אשתדל לספר את זה אחרת, ואני חושב שכל "למה" טוב מתפרק ל-3 סיבות.

photo by @victorfreitas on Unsplash


ידע הוא כוח?

כולנו חונכנו לצבירת הרבה מאוד ידע. העובדה הזו- "ידע הוא כוח" שייכת לתקופה אחרת שבה הידע לא היה כל כך נגיש, זול. פעם הידע הרחב היה רק אצל אנשי אקדמיה ותיקים, כיום כל הידע שאנחנו צריכים נמצא אצלנו- בכיס!

כיום חברות לא מפחדות לשתף ביניהן ידע, לעזור – כל העולם הוא קהילה אחת גדולה, והדבר הכי חשוב שלמדתי בתואר שלי בהנדסת תוכנה הוא איך לחפש בגוגל.

ידע הוא כמו חדר גדול, אבל ממש גדול. ככל שהידע שלכם רחב כך החדר שלכם גדול יותר, מלא באפשריויות לעשייה ולהעברת תקופת בידוד ארוכה. אבל העולם האמיתי לא מורכב מחדר אחד גדול, הוא מורכב מהרבה מאוד חדרים שמקושרים ע"י חלונות ודלתות. המיומנויות עוזרות לנו לבנות את החלונות והדלתות בין החדרים ולעבור ביניהם. 

אז נסכם שהסיבה הראשונה היא שידע, הוא כבר לא כל כך כוח.


אפשר ללמוד את זה

הבעיה היא שבבית הספר למדנו להרחיב את החדרים שלנו, אבל לא ממש למדנו איך לקשר ביניהם. הידע שלמדנו בבית הספר הוא בעיקר סמנטי: עובדות, מושגים, הגדרות. בית הספר עד כדי כך קיבע את החשיבה שלנו, שאנחנו חושבים שזה כל הידע בעולם, שלא ניתן ללמוד דברים אחרים או בצורה אחרת. 

בתכל'ס, כולנו היום מחפשים את התכל'ס. אנחנו רוצים לדעת איך באמת עושים דברים, איך באמת יוצרים שינוי בעולם, איך באמת יוצרים שינוי עצמי. את התכל'ס הזה אפשר ללמוד, תאמינו או לא. התכל'ס הזה הוא הניסיון שלנו , הצורה שבה אנחנו מעבדים ידע לידע חדש, התכל'ס הזה הוא מיומנויות.

אז אם מישהו חשב שמיומנויות אי אפשר ללמוד, אפשר ועוד איך. בדרך קצת אחרת ממה שהורגלנו בבית הספר, אבל זה אשכרה אפשרי. בסופו של דבר, כולנו צריכים ללמוד כדי לעשות, ואין למידה שמאפשרת לנו עשייה כמו רכישת מיומנויות.

photo by @heytowner on Unsplash


ההבדל בין אנשים בימינו אנו

תיזכרו רגע ברגע שאדם ותיק מכם במקום העבודה הראה לכם איך עושים את זה קצת אחרת. בסיטואציה הזו האדם העביר לכם קצת מהניסיון שלו. זה גם מה שמחפשים היום במקומות העבודה. ככל שאנחנו מתבגרים אנחנו מסגלים לעצמנו את האישיות שלנו, את ניסיון החיים שלנו. 

בעולם שבו הידע הוא כבר לא כוח, הניסיון יוצר את ההבדלים המהותיים בין בני אדם. ראשי צוותים מנסים להרכיב צוותים מגוונים בו כל חבר צוות התנסה בדברים קצת אחרים, וביחד היכולת של הצוות גדלה. חברי הצוות מפרים אחד את השני, יונקים מנסיונם של אחרים, מצמיחים את סביבתם וצומחים בעצמם.

אני חושב שמרכיב עיקרי בניסיון שלנו הוא המיומנויות שרכשנו, הדברים שאנחנו עושים כמעט על אוטומט. אני מאמין שאם אנחנו רוצים להתבלט, להיות שונים מאחרים, אנחנו צריכים לסגל לעצמנו כמה שיותר מיומנויות, כמה שיותר להתנסות בדברים שונים, כי זה מה שמייחד כיום את האדם.

וזו המוטיבציה השלישית שלי ללמידת מיומנויות.


איפה מתחילים?

למידת מיומנויות זו הדרך שלי, שלכם, להתבלט על פני אחרים כעובדים או יזמים.

בפודקאסט שלי, SKILLS, ארצה להרחיב על הדרך שבה אנחנו רוכשים מיומנויות. בכל פרק יתארח מומחה, או מומחית, למיומנות אחרת, וננסה להבין ממנה, או ממנו, למה המיומנות הזו היא כל כך חשובה, ואיך ניתן ללמוד אותה.

אני בטוח שהתשובה המיידית של רוב המרואיינים תהיה החשיבות של התנסות ותרגול, זה ברור לכולנו ואתם לא צריכים את הפודקאסט בשביל זה. אני מבטיח לכם שאנסה להקשות, לשאול אותם איך הם התנסו בעצמם במיומנות הזו? איך הם יצרו לעצמם את המסגרת המתאימה? האם הם נעזרו באחרים? האם אפשר להתחיל לבד? כמה זמן צריך בשביל זה? איך אני משתמש במיומנות הזו כמנוע לצמיחה, ובאיזה שלב לעזאזל אוכל לספר לכל העולם שרכשתי את המיומנות הזו? 

אז אם אתם רוצים להתפתח, ללמוד, ליצור לעצמכם יתרון תחרותי וניסיון – מיומנויות זו הדרך שלכם, והפודקאסט SKILLS הוא נקודת ההתחלה.


מוזמנים להצטרף לתהליך המרגש של למידת מיומנויות, ומוזמנים לשלוח לי כל בקשה או הארה לפרקים בפודקאסט ולמיומנויות שתרצו ללמוד.

photo by @giabyte on Unsplash

אהבתם? שתפו!

למידה מתמשכת מתחילה כאן

למה ללמוד לבד כשאפשר ללמוד ביחד?

קחו את הלמידה צעד קדימה!

טיפים פרקטיים ייחודיים בקבוצת הוואטספ השקטה