fbpx

למה חזרתי ללמוד באוניברסיטה?

אז כן, גם אני חזרתי השבוע לספסל הלימודים, לפחות באופן האקדמי שלהם. ההחלטה לגמרי לא היתה פשוטה. אחרי יותר משנה של לבטים, של למידה אחרת ממה שהורגלתי, אני מרגיש מוכן לקראת הצעד הבא בחיי: לימודים לקראת תואר שני.

 

לבטים? למה בעצם?

במשך שנים חשבתי שיש רק מסלול אחד, יחיד ונכון להצליח בחיים. תסיים תיכון בצורה יוצאת מן הכלל, תרשם לתואר הכי נחשק והופס יש לך קריירה מובטחת עם שכר בשמיים וקביעות אין סופית.

הבעיה היא שהאדמה מתחת למסלול הקבוע הזה כבר ממש רועדת.

בחיים של היום, שמשתנים כמעט מידי יום, כבר אין שום ערובה להצלחה. פעם היה נכון להשאר שנים רבות באותו מקום, היום זה אולי הדבר הכי לא אחראי לעשות.

החיים מכריחים אותנו לזוז, להסתכל סביבנו ולהמציא את עצמנו מחדש. היום הידע הוא כבר לא הכוח היחידי בעולם, הוא הפך לזמין הרבה יותר. ככל שתהיו מיוחדים, שונים, עם טוויסט, ככה יש יותר סיכוי שתבלטו מול אנשים אחרים.

 

אוקי, איך הגעת לזה?

קודם כל קראתי הרבה. במשך שנה קראתי יותר מ-10 ספרים. למדתי על חינוך, חדשנות, לימודים ומה לא. את רשימת הקריאה שלי כבר ראיתם?

מהקריאה למדתי והבנתי כמה העולם משתנה לנגד עיננו וכל אחד צריך להתאים את עצמו למציאות הזו. זה מתחיל בלחשוב על סולם ההצלחה האישי שלכם, לקרוא תיגר על הנחות מקובלות. תשאלו “מה אני רוצה?”, ולא מה ההורים שלי רוצים.

השתתפתי גם בפרויקט מיוחד שנקרא “ללמוד או לא“, שסביבו התראיינו 14 מובילי דעה וניסו לענות על השאלה אם כדאי ללמוד כיום באוניברסיטה או לא. הפרויקט עורר בי המון שאלות, ותכלס זו המטרה שלו. אני אגלה לכם דבר אחד- אתם חייבים לצפות בו!

 

אתה חי בסרט, אין אלטרנטיבה

יש אלטרנטיבה. זה נכון שמחקרית הוכח כי לימודים באוניברסיטה יכולים לקדם אותך בחיים, אך בשנים האחרונות חלה תזוזה משמעותית בתחום הלימודים. זה עוד כל כך צעיר וראשוני שעדיין אין מספיק מידע כדי לחקור את השינויים הללו.

היום יותר קל לרכוש ידע. אם זה ע”י ספרים, אם זה ע”י האינטרנט, לימודים אינטרנטיים כמו קורסארה, יודמי ושלל רב של קורסים מקצועיים.

יש גם בתי ספר מקצועיים בעולמות שונים כמו גרילה, elevation academy, ג׳ון ברייס ובית הספר של העולם החדש – ג׳ולט, שמכיל בעצם הכל מהכל.

 

זה לא מתאים לכולם

זה הסוד הגדול שלא נעים לנו לספר לעצמנו.

אף אחד לא אמר שלימודים אוניברסיטאיים מתאימים לכולם. זה טוב, מחקרית מקדם אותנו בחיים, נחשק, אך אם תשימו לב- לאט לאט הופך לנחלת הכלל.

אם לפני שנים בודדות דובר על אינפלציה אקדמאית, היום כבר מדברים על ירידה באחוז הלומדים במוסדות אקדמיים. הרבה מאיתנו מקשיבים לרחשי ליבם, מבינים כי יש היום אלטרנטיבות זולות, קצרות ונוחות יותר כדי להשיג ידע.

 

אז למה חזרת לאוניברסיטה?

מה שכן, גם האלטרנטיבות לא מתאימות לכל אחד. אני במשך יותר משנה קראתי ספרים רבים ולמדתי המון מעשייה ומנסיון בפרויקטים שלקחתי על עצמי. נרשמתי גם למוסדות לימודים אלטרנטיביים, ניסיתי בכוח להתחמק מהאוניברסיטה.

אני חוזר לאוניברסיטה כי היה חסר לי עומק. רחבה היריעה של הידע החופשי, אך למרות כל מה שאמרתי ושיבחתי, עומק כמו שיש באוניברסיטה עדיין לא מצאתי בשום מקום אחר. כל מה שלמדתי באופן לא אקדמי פתח לי צוהר למחוזות חדשים, יפים ולגמרי קידם אותי. עכשיו אני רוצה להתעמק בתחום שאני מאוד אוהב – חינוך.

אני חושב גם שזה עניין של תקופה. חשוב מאוד לשלב בין תיאוריה לרכישת מיומנות. צורות לימודים שונות משלימות זו את זו, וניתן לשלב את כל האלטרנטיבות במהלך החיים. זה אפילו קל.

מה שהכי חשוב- אל תפסיקו ללמוד, בדרך המתאימה לכם.

אהבתם? שתפו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

לעוד מאמרים על למידה ומיומנויות הירשמו:

למידה מתמשכת מתחילה כאן

הצטרפו לניוזלטר שכולו למידה ומיומנויות